Orol Eddie

film
Michael "Eddie" Edwards bol neobyčajne odvážny britský skokan na lyžiach, ktorý nikdy nestratil vieru sám v seba, hoci ho nikto nebral vážne. S pomocou charizmatického a rovnako rebelantského trénera sa postavil všetkým autoritám a po svojej účasti na ZOH v Calgary v roku 1988 si získal srdcia športových fanúšikov na celom svete. Hoci Eddie nebol nadaným atlétom, zasvätil svoj život jedinému cieľu - stať sa olympionikom. Vyskúšal si rôzne športy a disciplíny a nakoniec zakotvil pri zjazdovom lyžovaní. Keď sa nedostal do britského olympijského tímu v roku 1984, preorientoval sa na skoky na lyžiach. Tu však narazil na niekoľko problémov. Británia nikdy nemala zastúpenie v skokoch na lyžiach na zimných olympijských hrách. A Eddie ešte nikdy nestál na skokanskom mostíku. Bol oveľa hmotnejší ako väčšina skokanov, z ktorých všetci začali so skákaním v ranom veku. Nemal finančné prostriedky, skoro žiadny tréning a v dôsledku zlého zraku sa mu počas skoku okuliare nebezpečne zahmlievali. Napriek tomu jeho odhodlanie zvíťazilo. S požičaným vybavením sa ako jediný britský účastník na majstrovstvách sveta v roku 1987 umiestnil na 55. mieste, čo stačilo na to, aby mohol odletieť na ZOH v Calgary v roku 1988. Calgary bolo miesto, kde Eddie skutočne vzlietol - doslova i obrazne. Aj keď sa umiestnil na poslednom mieste v oboch disciplínach - v skoku na 70 a 90 metrov - stal sa miláčikom médií, ktoré mu narýchlo vymysleli prezývku Orol. Stal sa ľudovým hrdinom, známym pre svoj neortodoxný štýl, vzhľad a vôľu súťažiť. Bolo len otázkou času, kedy sa o neobyčajne skromnom hrdinovi vznikne film. Túžba splniť si životný sen je motorom snáď každého z nás. Ale taký motor, aký v sebe skrýva už od detstva Michael Edwards (TARON EGERTON), nemá snáď nikto. Jeho túžba je zdanlivo jednoduchá a priamočiara - stať sa olympionikom a reprezentovať Veľkú Britániu na niektorých olympijských hrách v nejakom športe, celkom jedno v ktorom. A tak malý Michael vyskúša veľa rôznych atletických disciplín, aby seba i svoje okolie uistil o nedostatku akéhokoľvek športového talentu v športoch, ktoré by mu umožnili účasť na letných olympijských hrách. Preto sa sústredí na hry zimné. Ale ani v zjazdovom lyžovaní nemá šťastie ani talent. Väčšina ľudí by to už dávno vzdala, ale Michael takým mäkkým nie je. Jeho poslednou šancou sú skoky na lyžiach, a to predovšetkým vďaka tomu, že v Británii nie je veľa skokanov s olympijskými ambíciami. Vlastne tu nie sú žiadni. Rozhodne sa učiť od najlepších, a tak opustí rodnú krajinu a na vlastnú päsť vyrazí do Álp. Chvíľu pozoruje skokanov v akcii, potom si vlezie na mostík a rozbehne sa. Po niekoľkých bolestivých pádoch si uvedomí, že ak chce vyraziť na olympiádu a zostať nažive, bez trénera to nepôjde.
Réžia D. Fletcher
Hrajú T. Egerton, H. Jackman, J. Hartleyová, K. Allen, I. Berbenová
Rok výroby 2016
Krajina Spojené kráľovstvo, Spojené štáty

NAJČÍTANEJŠIE NA SME

Kráľovstvo nebeské

Historický film USA (2005). Mystický príbeh francúzskeho rytiera, ktorý v roku 1187, medzi druhou a treťou križiackou výpravou, zasiahol do vojny kresťanov a moslimov o Jeruzalem a Svätú zem.
film JOJ Plus 20:40

Vykoupení z věznice Shawshank

film Nova Cinema 20:00

Everest

film JOJ 22:40

Kráľovstvo nebeské

Historický film USA (2005). Mystický príbeh francúzskeho rytiera, ktorý v roku 1187, medzi druhou a treťou križiackou výpravou, zasiahol do vojny kresťanov a moslimov o Jeruzalem a Svätú zem.
film JOJ Plus 4.4. o 20:40

Vykoupení z věznice Shawshank

film Nova Cinema 4.4. o 20:00

Fakjú pán profesor 3

film JOJ 3.4. o 20:35
Dostávajte Tv tipy na svoj email
Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.