Úsvit planéty opíc

film
Početná skupina inteligentných ľudoopov na čele s Cézarom a jednookým Kobom si vybudovala sídlo v sekvojovom lese neďaleko San Francisca. Keď sa tu objaví výprava, vedená inžinierom Malcolmom (JASON CLARKE), Cézar ľudí vyženie. Zároveň zistí, že dokáže hovoriť ich rečou. Vodca sanfranciskej kolónie Dreyfus (GARY OLDMAN) poverí Malcolma, aby sa s ľudoopmi dohodol na obnove priehrady vodnej elektrárne. Vyjednávanie šesťčlennej skupinky, v ktorej je aj Malcolmova priateľka, lekárka Ellie (KERI RUSSELLOVÁ), a jeho syn Alexander (KODI SMIT-McPHEE), je úspešné a dohoda sa podarí. Lenže krehké prímerie netrvá dlho. Ľudoop Koba (TOBY KEBBELL) zosnuje sprisahanie. Postrelí Cézara, zapáli osadu, z útoku obviní ľudí a na čele armády sfanatizovaných súkmeňovcov tiahne na mesto, aby zaútočil na ľudí. Cézar vďaka Ellie prežije. Ukryje sa s ňou, s Malcolmom a s Alexandrom v dome, kde žil s vedcom Willom. Ľudoopy zatiaľ dobyjú kolóniu. Koba nechá zatvoriť Cézarovych verných. Cézar musí zastaviť Kobu, aj keď vie, vojna opíc a ľudí bude pokračovať. Caesar je šimpanz, s ktorým sme sa zoznámili v predchádzajúcom filme Zrodenie planéty opíc (2011). Vtedy práve on ako prvý z ľudoopov získal mimoriadne vysokú inteligenciu, a to vďaka pokusom s vyvíjaným liekom na Alzheimerovu chorobu. Múdry ľudoop sa stal senzáciou, ale zároveň predznamenal zásadné prehodnotenie pohľadu na to, kto je pánom tvorstva. Príbeh Úsvit planéty opíc (2014) začína desať rokov potom, čo sa Caesar so skupinou ďalších ľudoopov, ktorým sa podarilo utiecť, ukryl v hlbokých lesoch neďaleko San Francisca. Medzitým ľudstvo vyhubil agresívny opičí vírus, ktorý sa stal pre človeka smrteľným, čo bol ďalší šokujúci vedľajší účinok vyvíjaného lieku. Tým, ktorí vírusovú pandémiu prežili, staval rozpadajúci sa svet do cesty ďalšie nečakané prekážky. Územia uvoľnené ľuďmi postupne obsadil národ geneticky pozmenených ľudoopov, na čele ktorých stojí Cézar. Sila a schopnosti Cézarovho kráľovstva narastajú, postupne vzniká nová civilizácia riadiaca sa novými zákonmi a pravidlami. Civilizácia, ktorá si dokáže predstaviť Zem bez ľudí - Planétu opíc. Ľudia, ktorí prežili, sa snažia narastajúcu opičiu dominanciu narušiť a vrátiť sa na vrchol evolučného rebríčka. Začína sa boj o moc, boj o to, kto bude vládnucim živočíšnym druhom na Zemi. Obe strany síce dosiahli krehké prímerie, ale len na krátky čas. Napätie medzi ľudskou a ľudoopou komunitou narastá. Zintenzívňuje sa aj boj o moc vo vnútri oboch skupín. Toto napätie môže vyriešiť iba fatálny stret, po ktorom bude nespochybniteľné, kto sa stal vládcom planéty Zem.
Réžia M. Reeves
Hrajú J. Clarke, A. Serkis, G. Oldman, K. Russellová, T. Kebbell, K. Smit-McPhee, K. Acevedo, J. Greerová, N. Thurston, T. Notary, K. Konovalová, J. Greerová, J. Eyez, E. Murciano, L. D. Shaw, L. Ross, K. O’Donnell, K. Rankin, J. Sims, R. King, M. James
Rok výroby 2014
Krajina Spojené štáty

NAJČÍTANEJŠIE NA SME

To Kapitola 2

Horor USA/Kan. (2019).
film HBO 21:45

Krajina zatratených

film JOJ Plus 23:00

Život po životě

film Nova Cinema 20:00

Osem hrozných

Western USA (2015).
film Prima 28.11. o 22:40

Avatar

film Prima Cool 29.11. o 20:15

Exodus: Bohovia a králi

film JOJ Plus 27.11. o 20:25
Dostávajte Tv tipy na svoj email
Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.