Dánske dievča

film
V roku 1926 v Kodani si dánsky umelec Einar Wegener, známy svojimi obrazmi krajiny, vzal za manželku Gerdu Wegenerovú, portrétistku prominentných občanov. Ich manželstvo je šťastné a plné lásky. To všetko sa začne meniť v deň, keď Gerda potrebuje rýchlo dokončiť portrét, a preto požiada svojho muža, aby jej stál ako model a obliekol si ženské šaty. Táto skúsenosť Einarovi napovie, že sa narodil ako muž, ale v skutočnosti je žena. Po zmene na tajomné dievča Lili je konečne šťastný a dokáže vyjadriť svoje pravé ja. Gerda nečakane zisťuje, že v Lili má novú múzu, čo sa odrazí na jej kreativite a získa rešpekt ako umelkyňa. Manželský pár Wegenerovcov ale čoskoro narazí na nesúhlas dánskej spoločnosti. Opustí preto svoju rodnú krajinu a odsťahuje sa do Paríža, sveta voľnomyšlenkárov, kde Gerdina kariéra prekvitá. Ich manželstvo sa vyvíja, aj keď to nie je jednoduché. Gerda ďalej podporuje Lili počas jej premeny na transgenderovú ženu a sprevádza ju aj počas operácie zmeny pohlavia. A tak obaja prostredníctvom jeden druhého nachádzajú odvahu byť tým, kým v skutočnosti sú. Kodaň, 20. roky minulého storočia. Einar Wegener (EDDIE REDMAYNE) patrí k najlepším dánskym maliarom svojej doby, jeho žena Gerda (ALICIA VIKANDEROVÁ) mu pritom poskytuje maximálnu podporu a pritom sa sama snaží preraziť ako portrétistka. Deštrukciu ich harmonického vzťahu odštartuje banálna príhoda. Gerde, ktorá pripravuje sériu baletných portrétov, nedorazí figurantka a Einar sa rozhodne, že svojej žene bude pózovať ako model oblečený do baletného kostýmu. Intenzívne spojenie so ženským elementom v Einarovi rozpúta obrovský emocionálny chaos. Vyrovnáva sa s ním najskôr „nevinnou" hrou na tajomné dánske dievča Lili, neskôr však rastie jeho presvedčenie, že šťastný dokáže byť len ako žena. Narodil sa ako muž, ale v skutočnosti sa cíti byť ženou. Je ochotný podstúpiť čokoľvek, aby jeho transformácia na ženu bola dokonalá. Počas tejto premeny ho verne sprevádza jeho Gerda. Zo svojho muža stvorí Lili, svoju novú múzu, a sama prerazí ako umelkyňa, ale zároveň stratí Einara, svoju životnú lásku. Manželský pár sa odsťahuje sa do Paríža, kde Gerdina kariéra prekvitá. Ich manželstvo sa vyvíja, aj keď to nie je jednoduché. Gerda ďalej podporuje Lili počas jej premeny na transgenderovú ženu, a obaja si vzájomne pomáhajú nájsť odvahu byť tým, kým skutočne sú.
Réžia T. Hooper
Hrajú E. Redmayne, A. Vikanderová, M. Schoenaerts, B. Whishaw, A. Heardová, S. Koch, A. Schiller, E. Fennellová
Rok výroby 2015
Krajina Spojené kráľovstvo, Spojené štáty

NAJČÍTANEJŠIE NA SME

Bezpečný prístav

Triler USA (2013). Zvolí si život na úteku alebo nájde bezpečný prístav pre svoju novú rodinu? Lásku spoznáte, až keď ju nájdete.
film JOJ Plus 20:25

Bankový kuriér

film Dajto 20:15

Osamělý mstitel

film Nova Cinema 23:55

Rýchlo a zbesilo 7

Krimitriler USA (2015). Drsný zloduch, ktorého naši hrdinovia spravodlivo potrestali, má ešte drsnejšieho brata, a ten sa chce pomstiť. Zabijak Deckard Shaw prichádza zmasakrovať rodinu Dominica…
film JOJ 2.10. o 20:35

Jurský svet: Zánik ríše

film JOJ 4.10. o 20:35

Star Wars: Epizoda I: Skrytá hrozba

film Nova Cinema 3.10. o 20:00
Dostávajte Tv tipy na svoj email
Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.