Deviaty deň

film
Film bol inšpirovaný denníkom, ktorý si luxemburský kňaz Jean Bernard viedol v koncentračnom tábore Dachau. Do denníka podrobne zachytával všetky udalosti hrôzostrašných dní, ale k deviatim dňom z februára 1942 v ňom chýbajú akékoľvek záznamy. Snímka režiséra Volkera Schlondorffa je pokusom o špekulatívnu rekonštrukciu udalostí, ktoré sa v tomto čase mohli odohrať. Schlondorff zmenil meno hlavného hrdinu na Henri Kremer a príbeh jeho deviatich dní prerozprával ako príbeh morálneho zápasu. Kremer je nečakane z Dachau prepustený na dovolenku. Krátko po návrate domov však zistí, že voľno dostal, aby splnil konkrétnu úlohu. Jeho predstavený biskup sa stal pre nacistov nepohodlným, pretože odmieta spolupracovať. Nacisti chcú využiť Kremera na to, aby získali oficiálnu podporu pre Hitlerovu cirkevnú politiku. Kremer tak stojí pred morálnou voľbou: uzavrieť kompromis s nacistami alebo sa vrátiť sa do pekla koncentračného tábora. Miestny Untersturmfuhrer Gebhardt, ktorý je sám pod tlakom nadriadených, dáva Kremerovi deväťdňovú lehotu na splnenie úlohy. Hoci film Deviaty deň je dielom fikcie, vychádza zo skutočných udalostí a je poctou stovkám duchovných, ktorí zomreli v koncentračných táboroch kvôli odporu voči nacistickému režimu.
Réžia V. Schlöndorff
Hrajú U. Matthes, A. Diehl, B. Beglauová, H. Thate
Rok výroby 2004
Krajina Česko, Nemecko

NAJČÍTANEJŠIE NA SME

Skrytá vada

Krimikomedie USA (2014). Píše se rok 1970 a kalifornský soukromý detektiv Larry „Doc“ Sportello se na naléhání své bývalé přítelkyně Shasty pouští do pátrání po zmizelém realitním magnátovi. Nevšední…
film Nova Cinema 21:55

Umelá inteligencia

film JOJ Plus 22:50

Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

film HBO 23:05

Lawrence z Arábie

Historická dráma VB (1962).
film ČT 2 29.1. o 20:00

Transformers: Zánik

film Dajto 27.1. o 20:30

Americká jízda

film Nova Cinema 24.1. o 22:40
Dostávajte Tv tipy na svoj email
Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.